• Twarda
    Babeczka
obrwyr

„Rekursja” – Blake Crouch

26 marca 2021 · 15:48

Rok 2007. Helena Smith pragnie stworzyć urządzenie pozwalające na mapowanie ludzkiej pamięci, które mogłoby pomóc w zachowaniu wspomnień osobom z demencją oraz chorobą Alzheimera. Jej pracą interesuje się trzydziestoczteroletni wynalazca, filantrop i biznesmen – Marcus Slade, a dzięki jego środkom finansowym badania wreszcie nabierają tempa. Z czasem sielankowy mariaż nauki z finansami przestaje jednak układać się tak dobrze, jak na początku, a każda ze stron okazuje się mieć wobec niego nieco inne oczekiwania.

Rok 2018. Barry Sutton, detektyw z Centralnego Wydziału Rabunków nowojorskiej policji, usiłuje odwieść od samobójstwa Ann Voss Peters, stojącą na krawędzi dachu Poe Building. Kobieta od miesiąca cierpi na ZNW – zespół nieprawdziwych wspomnień. Jest singielką pracującą w bankowości inwestycyjnej, ale oprócz prawdziwego życia pamięta także inne, w którym była szczęśliwą mężatką i miała dziewięcioletniego syna. Przypadłość Ann nie jest niestety jednostkowa. W ciągu roku wykryto kilkadziesiąt podobnych przypadków. Nie wiadomo, w jaki sposób choroba się rozprzestrzenia, wiadomo natomiast, że zapadają na nią równocześnie, choć w mniejszym stopniu, bliscy osoby zakażonej. Co więcej, bywa, że wszyscy zainfekowani w danej grupie pamiętają to samo wydarzenie, choć nigdy nie miało ono miejsca. Dla Barry’ego, który od dwudziestu trzech lat pracuje jako detektyw i uwielbia łamigłówki, będzie to najważniejsza zagadka w życiu.

„Rekursja” to z jednej strony thriller science fiction, a z drugiej pełna emocji opowieść o bliskości, stracie i związanym z nią bólu oraz o tym, ile jesteśmy w stanie poświęcić, byleby ukoić nasze cierpienie. Przypomina czytelnikowi, że życie to często gra o sumie zerowej – jeśli ktoś zyskuje, ktoś inny traci – a każda nasza decyzja ma wpływ nie tylko na nas samych, ale także na wszystkich, którzy mają z nami styczność. Stawia pod znakiem zapytania sens ingerowania w swój los, skoro nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich konsekwencji naszych działań, a także skłania do refleksji nad tym, czy dla istot tak ograniczonych w postrzeganiu świata brak możliwości odwrócenia strzałki czasu nie jest w rzeczywistości błogosławieństwem. Crouch w „Rekursji” sięga do pojęć i hipotez naukowych, które mogą być trudne do zrozumienia dla przeciętnego czytelnika, jednak jego wyjątkowa zdolność do przedstawiania skomplikowanych idei w jasny i przystępny sposób sprawia, że nikt nie będzie miał problemów z nadążeniem za fabułą, a pasjonaci fizyki lub neuronauki znajdą w tej pozycji prawdziwą perełkę.

Książka utrzymana jest w podobnym tonie co „Mroczna materia” tego samego autora.

Rok wydania: 2019
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 366
Gatunek: thriller science fiction

Ocena: 10 /10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy.